Kategorie
Jak wybrać? Rozwój dziecka

Rola zabawki w rozwoju małego dziecka

Wiek dziecka od 3 do 5 lat

W tym wieku dziecko ma już sprawne palce. Zaczyna dostrzegać ryzyko , uwielbia grę w piłkę oraz buduje coraz bardziej złożone konstrukcje. Zaczyna interesować się naturą, nauką i zwierzętami. Dziecko zaczyna interesować się rówieśnikami i zabawą z nimi. Interesuje się rzeczywistością, lubi odgrywać scenki, przyjmuje na siebie role, naśladuje dorosłych, wykorzystując swoje doświadczenia. Dziewczynki zaczynają zabawy z lalkami i przyjmują role: mamy, nauczycielki z przedszkola, lekarki. Chłopcy organizują wyścigi samochodowe. Dziecko interesuje się też klockami i układankami, które trzeba składać wg określonej zasady.

Przykładowe zabawki: rowerki lub inne zabawki na pedały, lalki-dzidziusie, ubranka, zestawy naczyń dla lalek, garaże z samochodami, zwierzęta, stroje lub akcesoria ulubionych bohaterów kreskówek, zabawki muzyczne, proste gry planszowe.

[smartads]

Przedstawiony powyżej rozwój dziecka i jego umiejętności mogą pomóc w doborze zabawek. Według psychologów dziecięcych zadaniem zabawki jest uczyć poprzez zabawę. Dziecko musi z zabawki mieć radość. Krążą różne mity wokół zabawek. Jeden z nich to, że dobra zabawka to atrakcyjna zabawka – a to nieprawda. Atrakcyjność w oczach dziecka i dorosłego to często coś zupełnie innego. Dlatego trzeba pozwolić kilkulatkowi zdecydować, którą zabawki chce. Drugi mit to taki, że dziecko może bawić się wszystkim. Jeżeli zamiast z dzieckiem, pójść do piaskownicy , wysypiemy mu cukier i damy foremki, efekt końcowy na pewno będzie różny a i korzyść żadna. Droższa zabawka nie znaczy wcale lepsza. Dobra zabawka stymuluje rozwój dziecka, pomaga w rozwoju kreatywności i wyobraźni. Zabawka musi też czegoś dziecko nauczyć np. nakładania na siebie krążków w odpowiedniej kolejności. Satysfakcja, którą dziecko odczuje po samodzielnym ułożeniu , będzie pomocna w dokonywaniu i wyrabianiu pewności siebie w późniejszym, dorosłym życiu. Jednak dobrana zabawka to tylko połowa sukcesu. Dużo ważniejsza jest zabawa! Z badań psychologicznych wynika , że ludzie, którzy w dzieciństwie dużo i często się bawili znacznie lepiej radzą sobie w dorosłym życiu.

Co to znaczy „dobrze się bawić?” Po pierwsze , nie należy narzucać dziecku, kierunku zabawy. Jeśli wydaje się zaangażowane w to co robi, niech się bawi. Oczywiście należy , w sposób dyskretny, obserwować zabawę. Po drugie – jeśli dorosły bawi się z dzieckiem, nie może zapomnieć, kto jest dzieckiem a kto dorosłym. Nie należy wyręczać dziecka ,chociaż być zawsze pomocnym. Cierpliwie czekać aż samo zauważy, że coś jest nie tak np. w układaniu puzzli, składaniu klocków itp. A więc jakie zabawki są lepsze dla dziecka? Proste czy skomplikowane? Te, które podobają się rodzicom czy dziecku? Trzy tanie czy jedna droga? Odpowiedź jest tylko z pozoru prosta – dobrze dobrana zabawka ma w sobie łączyć większość tych cech.

Danuta Mamczur