Kategorie
Jak wybrać? Rozwój dziecka

Rola zabawki w rozwoju małego dziecka

boy-girl

Kiedyś zabawka była po prostu zabawką. Dziś jest inaczej. Są zabawki ekologiczne, markowe albo stymulujące rozwój dziecka. Jak więc wybrać tę najlepszą? Czy zabawka ma uczyć, bawić a może jeszcze coś innego? Dobrze dobrana zabawka musi spełnić jedno podstawowe kryterium – być adekwatna do jego wieku i etapu rozwoju. Prześledźmy teraz etapy rozwoju dziecka i jego ulubiony rodzaj zabawek.

Wiek dziecka od 12 do 20 miesiąca

Dziecko w tym wieku lubi manipulować rękami, zginać, popychać itp. Zaczyna pewnie chodzić i wspinać się. Interesuje je zależność – skutek-przyczna, czyli odkrycia typu: „jak upuszczę klocek to leci w dół” oraz łączenie różnych zabawek , które mają wbudowane różne elementy. Dziecko lubi bardziej towarzystwo dorosłych niż rówieśników. Ten wiek to wiek zabaw i gier ruchowych, które uczą koordynacji. Dziecko wybiera zabawki duże i kolorowe, które się poruszają i wydają jakieś dźwięki. Nie lubi zabawek z drobnymi elementami np. klocki czy puzzle. Lubi gdy mu się czyta i pokazuje obrazki, które uczy się rozpoznawać.

Przykładowe zabawki: zabawki z dużymi kółkami, które się toczą, kolorowe piłki, beczki z ukrytymi w środku zabawkami, miękkie lalki, bębenki, cymbałki.

[smartads]

Wiek dziecka od 2 do 2,5 roku

Dwulatek umie już zeskoczyć ze schodów na dwie nogi a także brać w ręce przedmioty i podrzucać je. Ma też dobrą koordynację ruchową i coraz lepszą sprawność manualną. Dziecko lubi wszystkiego dotknąć, pogłaskać i powąchać. Próbuje też rozpoznać niektóre kolory ,kształty i rozmiary. Mówi też czego chce. Jest to wiek zabaw kreatywnych a więc : dziecko rysuje , składa, lepi z plasteliny. Dziecko bierze udział w grach społecznych a przede wszystkim odgrywa rolę np. postaci z przeczytanej przez dorosłego książeczki. Nadal angażuje się w zabawy ruchowe.

Przykładowe zabawki: nadal zabawki do ciągnięcia i popychania, samochody, w których dziecko będzie kierowcą, klocki, które można łączyć, proste puzzle(około dziesięć elementów), lalki i misie , które są miękkie i można je przytulać oraz zabawki bardziej realistyczne, np. lalki z ruchomymi powiekami, nogami i rękami.