Kategorie
Bezpieczeństwo Jak wybrać? Rozwój dziecka

(Nie)bezpieczne zabawki

dobre-zabawki

Bohater znanej piosenki Urszuli, konik na biegunach? zwykła, a może niezwykła zabawka, co rozkołysze, rozbawi? to zaledwie niewielki wycinek bogatego świata dziecięcych zabawek. Świata, do którego wstęp mają tylko najmłodsi, jednak pod okiem dorosłych. Okiem, które powinno być wyczulone na korzyści, jakie ten świat w sobie kryje, i jednocześnie wychwytywać zagrożenia, jakie mogą się w nim czaić.


Zabawki odgrywają niezwykle istotną rolę w rozwoju psychofizycznym dziecka. Wiek przedszkolny to okres, w którym zabawa powinna dominować. Właściwie dziecko rozwija się głównie poprzez ten rodzaj aktywności. Cała edukacja w tym wieku powinna odbywać się właśnie poprzez zabawę, dlatego dobór zabawek jest ważny i powinien być przemyślany. O tym, jaką zabawkę wybrać, powinien decydować przede wszystkim wiek dziecka. W pierwszych trzech latach życia malucha najbardziej pożyteczne są zabawki, które wyrabiają sprawność dłoni i koordynację wzrokowo-ruchową. Im starsze dziecko, tym zabawka powinna pełnić więcej funkcji, między innymi stymulować rozwój mowy, kształtować rozwój emocjonalny oraz pobudzać aktywność intelektualną.

[smartads]

Ważne jest, aby zabawki rozwijały u dziecka wyobraźnię, aby koncentrowały jego uwagę na tym rodzaju aktywności. Dobra zabawka to taka, która umożliwia malcowi działanie. Zabawki powinny być w miarę proste, nie powinny mieć ostatecznego kształtu. Dobrze, jeśli są przekształcalne, jeżeli stwarzają możliwość wykazania się własną inwencją, ponieważ to rozwija kreatywność.

Sklepowe półki uginają się pod ciężarem przedmiotów do zabawy, a producenci prześcigają się w wymyślaniu coraz to nowych zabawek albo udoskonalaniu tych istniejących. Wytwórcy już na etapie projektowania zabawki mają obowiązek zatroszczyć się, aby była ona dla dziecka odpowiednia, czyli uwzględniała jego wiek, typowe zachowania, innymi słowy, co maluch w określonych wieku może z daną zabawką zrobić? Każda zabawka z założenia powinna dawać dziecku radość, przynosić wiele innych korzyści, a nie szkodzić. To leży po stronie producentów, jednak dbać o to powinni również sprzedawcy i rodzice. Wprawdzie polskie prawo chroni najmłodszych konsumentów przed niebezpiecznymi zabawkami, ale to dorośli ostatecznie decydują, która zabawka trafi do rąk ich pociech, dlatego przy wyborze powinni kierować się rozsądkiem i wiedzą. Zatem co warto jeszcze wiedzieć, kupując odpowiednią zabawkę?

[smartads]

Praktyka i kontrole Inspekcji Handlowej, które są przeprowadzane cztery razy do roku, pokazują, że na rynku jest średnio ok. 30% zabawek, które nie spełniają wymagań dotyczących bezpieczeństwa. Te nieprawidłowości są różnego rodzaju, zaczynając od tego, że niektóre zabawki mają ewidentne wady, na przykład ostre krawędzie, małe elementy bądź też niebezpieczne substancje. W ubiegłym roku złą sławą okryły się zabawki wyprodukowane w Chinach, które były pokryte szkodliwą dla zdrowia substancją. Duża część skontrolowanych zabawek to takie, które nie posiadają właściwych oznaczeń, znaku CE, czy instrukcji w języku polskim, a to są również bardzo istotne informacje dla konsumentów, na nie należy zwracać uwagę. Uchybienia w większości przypadków dotyczą takich aspektów, jak opakowanie zabawki, na którym musi znajdować się informacja, dla dziecka w jakim wieku zabawka jest przeznaczona: do lat trzech czy powyżej trzeciego roku życia.