Atesty
Ze względów higienicznych zabawki powinny być wykonane z bezpiecznych materiałów, które łatwo umyć. Najbardziej trzeba uważać, wybierając zabawki dla najmłodszych. Należy wczytać się we wszelkie informacje podane na opakowaniu. Zabawka dla malca musi mieć odpowiednie atesty. Nawet jeśli produkt posiada znak jakości, warto pozostać czujnym. Symbol CE umieszczają na towarach producenci, a nie instytucje kontrolujące jakość. Producent deklaruje w ten sposób, że dana rzecz została wytworzona zgodnie z wymogami bezpieczeństwa. Od rzetelności i uczciwości osób odpowiedzialnych zależy, czy oznaczenie jest prawdziwe.
[smartads]
Higiena
Zabawki, nawet bezpieczne mechanicznie i chemicznie, mogą stwarzać dla dziecka zagrożenie, jeżeli nie są utrzymywane w należytej higienie. Oblepione słodyczami i śliną, są siedliskiem różnego rodzaju zarazków. Ułatwiają również zakażenia pasożytnicze. Brudne przedmioty sprzyjają chorobom ?brudnych rąk?. Musimy pamiętać, że zabawki z tkanin gromadzą kurz. Misie i pluszaki małych alergików powinny być przed praniem przez 24 godziny przechowywane w zamrażarce.
Drobny przedmiot w nosku
Najbardziej groźne bywa wpadnięcie koralika lub innego drobnego przedmiotu do oskrzeli. Gdy dojdzie do nieszczęścia i dziecku uda się wepchnąć zabawkę do noska, możemy spróbować nakłonić je, aby silnie wydmuchało przez niego powietrze, gdy zatkamy chusteczką drożne nozdrze. Próbę wyciągnięcia przedmiotu pęsetą podejmujmy tylko wtedy, gdy jest w nosie widoczny i da się go uchwycić. Zabieg jest wykonalny, jeśli dziecko współpracuje i zachowa spokój. Do laryngologa powinniśmy zawieźć malucha bezwzględnie, jeśli ciało obce jest gładkie i twarde. Próbując je wyciągnąć, możemy głębiej wepchnąć. Gdy zaobserwujemy, że dziecku tylko z jednej dziurki cieknie katar: żółtozielony i podbarwiony krwią, możemy się obawiać, że przed kilkoma dniami włożyło coś do noska.
Drobny przedmiot w uchu
Konieczna jest wizyta u laryngologa. Wszelkie próby rodziców są w tym wypadku zabronione – mogą wprowadzić przedmiot głębiej do kanału słuchowego.
[smartads]
Gdy kupimy niebezpieczną zabawkę?
Powinno się niezwłocznie powiadomić o tym Inspekcją Handlową. Jeśli testy w laboratorium potwierdzą obawy, zabawka zostanie wycofana ze sprzedaży i umieszczona w rejestrze produktów niebezpiecznych, który znajduje się na stronie internetowej Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów: www.uokik.gov.pl
dr Marek Pleskot
pediatra