Kategorie
Edukacja Gry i łamigłówki Polecane zabawki Zakupy

Granna – Port Lotniczy

„Port lotniczy” (Airport Traffic Control), to łamigłówka z serii SmartGames. Została zaprojektowana przez Raf Peetersa i wydana w 2006 r. W Polsce pojawiła się, jak większość tytułów z tej serii, dzięki wydawnictwu Granna. „Port lotniczy” otrzymał kilka nagród i wyróżnień m.in. AGA Award Winner 2007 r. (Australian Games Association), Best Puzzle nominee 2010 (GAMES Magazine USA), oraz w Polsce nagrodę główną w konkursie Świat Przyjazny Dziecku w 2009 r., w kategorii zabawki dla dzieci w wieku 7-12 lat.

Jednym z największych portów lotniczych na świecie jest King Fahd International Airport w Arabii Saudyjskiej. Zajmuje on powierzchnię 780 km2. Nie jestem w stanie opisać jak bardzo rozbudowana jest infrastruktura lotnicza tego portu. Za to z łatwością opiszę ją w przypadku łamigłówki „Port lotniczy”. Cała seria SmartGames przyzwyczaiła mnie do bardzo wysokiego poziomu wykonania, do dbałości o szczegóły, które w różnym stopniu wprowadzały nas w klimat zadań przeznaczonych do rozwiązania. Także i w tej łamigłówce poziom wykonania jest bez zarzutu. Otrzymujemy plastikową, rozsuwaną szufladę, w której znajdują się: 24 plansze z zadaniami, 6 puzzli L- oraz I-kształtnych, instrukcja wraz z rozwiązaniami. Tego typu elementy znane są już z wcześniej recenzowanych łamigłówek, szczególnie z Kamuflażu.
[smartads]
Nie jest to jednak kopia którejkolwiek z nich, osadzona tylko w innej tematyce. Dostajemy coś zupełnie nowego i świeżego, choć korzystającego ze znanych elementów. Przykładowo – szuflada, na powierzchni której układa się plansze z zadaniami i przezroczyste puzzle z naniesionym elementem graficznym. W Kamuflażu sposób naniesienia przedstawicieli fauny polarnej, prócz pozycji na puzzlu, nie miał żadnego znaczenia. Puzzle Portu lotniczego są przezroczyste jak powietrze, na nich umieszczono samoloty różniące się kolorystycznie, ale ich ułożenie na puzzlu (na skraju bądź w środkowej części) oraz zwrot dzioba ma ogromne znaczenie przy rozwiązywaniu zadań. Cel, czyli prawidłowe ułożenie samolotów, nie jest już tak łatwy do osiągnięcia. W dodatku podział na poziomy: starter, junior, expert i master, nie tylko rozdziela zadania pod względem wzrostu komplikacji, ale wprowadza całkowitą nowość w tej serii łamigłówek. Każdy stopień to również inny rodzaj zadania do wykonania.