Procesy zachodzące w organizmie i umyśle dziecka w pierwszych latach życia można nazwać dramatyczną neurologiczną ewolucją. Dziecko uczy się kłaść, raczkować, siadać, wstawać, chodzić, biegać i skakać. Najpierw wyraża swoje emocje płacząc lub uśmiechając się. Później wypowiada pierwsze słowa, by w końcu za ich pomocą wyrażać uczucia i pragnienia. Zaczyna dostrzegać, a później rozpoznawać kolory, słucha, poznaje różnice pomiędzy smakami. Podnosi ogląda przedmioty, uderza i buduje, odczuwa ciekawość, odbiera wrażenia zmysłowe, wyobraża sobie, dzieli się z innymi…
Bez zabawy to wszystko byłoby niemożliwe. Różne badania dowodzą, że zabawa uruchamia i wspomaga rozwój centralnego układu nerwowego. Dziecko musi poświęcać większość czasu zabawie, by nauczyć się wydawania poleceń swemu ciału, obudzić narządy zmysłów, rozwijać umysł i inteligencję, także by umieć doświadczać szczęścia i harmonii. To poprzez zabawę uczy się wyrażać emocje i buduje pierwsze relacje z innymi dziećmi i dorosłymi. Poprzez zabawę- częstą, zróżnicowana, spokojną i otwartą na śmiałą grę wyobraźni – dziecko wszechstronnie się rozwija.
Poprzez zabawę dziecko poznaje otaczający Świat i interpretuje go. Zdobywa doświadczenia metodą prób i błędów, nieustannie próbując nowych rzeczy i sytuacji. Te pierwsze sukcesy i porażki przygotowują dziecko do stawienia czoła wszystkim wyzwaniom, jakie pojawią się w przyszłości. Pamięć i koncentracja pracują na najwyższych obrotach. Dziecko wyobraża sobie, tworzy, porządkuje i systematyzuje, zanurzając się w świecie idei. Choć o tym wie, uczy się.
Kategorie